Zbogom 2017, pozdrav 2018!
Svježa nova godina uskoro će nastupiti na našim kalendarima, pa ćemo pogledati puno novih i uzbudljivih zbivanja u domenu dizajna koja su na pomolu.
Budite ispred ostalih i pratite ovaj pregled glavnih trendova za koje mislimo da će definirati dizajne i ilustracije tiskanja tijekom naredne godine.
Od modernizirane retro tipografije do hiperrealističkih ilustracija i dobrodošlog povratka maksimalizma, 2018. godina obećava da će biti godina ispunjena kreativnošću.
Trend # 1: Tipografija modernih font skripti
Jeste li spremni za velike događaje tipografije? Mi zasigurno jesmo. Uz brzo razvijanje tehnologija za obradu teksta (pogledajte odjeljak fontova u boji, naš trend # 7), dizajneri fontova mogu kreirati naprednije fontove koji stvaraju složene stilove, gradijente i teksture koji su trenutno dostupni tiskarnim dizajnerima. Što se tiče kontinuiranog trenda svih ručno izrađenih predmeta, svjedoci smo pojave sve većeg broja fontova i pisanih dizajna inspiriranih kaligrafijom. Ovaj stil nije tako novi u sebi, ali posljednji val script fontova stvara nišu za sebe. Sa svojim izrazito modernim izgledom, ti script fontovi koriste profesionalno nacrtane linije, boje i dubinu kako bi stvorili jedinstvenu atmosferu.
Lingerie XO, dizajn New Yorškog dizajnera Moshika Nadava, jasno je utjelovljenje ovog trenda. Inspiriran romantizmom tradicionalne kaligrafije, ipak uspijeva djelovati potpuno svježe, s pretjeranim krivima koje dolaze iz savršeno dizajniranih serifa. Promatrajte ga – predviđamo da ćete ga vidjeti na plakatama i modnim časopisima tijekom iduće godine.
Lingerie XO script font — Moshik Nadav
Također ćemo vidjeti više dizajnera koji kombiniraju ručno crtanu tipografiju s fotografijom kako bi stvorili savršeno urađene, intrigantne dizajne. Tijekom 2018. očekujte ovu vrstu stila kao što je pokazao dizajner Dima AbraKadabra.
‘Integrate’ slovni dizajn — Dima AbraKadabra
Trend #2: Hiperrealistične ilustracije
Kada fotografiju položenih objekata i crno-bijelih portreta počnu djelovati neinspirirani, vrijeme je da otkrijete novi pristup fotografiji. Putevi trenda ilustracije počeli su se odvajati na dvije strane – jedna je posvećena naivnom i jednostavnom stilu, dok drugi zagovaraju foto-realistički stil.
Za realiste fotografija, to se 2018. prevodi u hiperrealne portrete, dijelom podržane od strane naprednog softvera za digitalno crtanje. Te ilustracije učinit će da dizajn izgleda dobro, jer nevjerojatno nalikuju stvarnosti. Pored toga što su vrlo lijepi i vješto učinjeni, ti dizajni imaju dodatnu prednost dopuštajući mnogo više slobode dizajnerima u načinu na koji se predmet slike može prikazati.
Postavite neugodni subjekt pored bjesnog vuka? Nema problema, što se može vidjeti u slikama stvorenim za časopis Womankind od strane digitalnog umjetnika Stavrosa Damosa.
Illustracije Womankind magazina — Stavros Damos
Za tiskovne dizajnere hiperrealistične ilustracije otvaraju put do novih mogućnosti korištenja slika u predlošcima. Dok će stock fotografije zasigurno uvijek imati svoj prostor, ilustrirane ilustracije omogućuju časopisima i knjigama da zahtijevaju više kreativnosti i uzbuđenja od svojih slika.
Portret za Stylist magazin od Mercedes deBellard
Trend #3: Oživljavanje retro tipografije
Naša ljubav za sve retro neće nestati. Brzo kretanje kroz entuzijazam sedamdesetih, a potom osamdesetih (preko Strager Things i Bladerunnera 2049), kao i nedavnim koketiranjem s nostalgijom devedesetih godina u modnoj industriji, svijet dizajna je gladan za svoju sljedeću retro dozu.
U dizajnu tiska očekujemo renesansu retro tipografije. Vidjet ćemo udaljenje od repliciranja autentičnih stilova antikviteta na čišći i svježiji pristup retro stilovima.
Ovi dizajni GOOP magazina od strane dizajnerke Marta Cerdà pokazuju da retro tipografija može izgledati izuzetno moderno uparena s čistim predlošcima i jednostavnom fotografijom.
Dizajni za GOOP magazin Marte Cerdà
Geometrijski font koji je dizajnirala Monika Gouse također privlači inspiraciju iz retro stilova i boja, ali u 2018. godini moderniziran je čvrstim dizajnom inspiriranim digitalnom tipografijom. U svom dizajnu možete pokušati postaviti retro fontove u minimalne predloške kako bi ih funkcionirali, a ne zastarjeli, kao u slučaju ove poslovne kartice.
Geometrijski font Monike Gouse
Trend #4: Maksimalizam i boje duge
Godine 2017. bila je to vrlo uspješna godina za maksimalizam, posebno u modi i dizajnu interijera, gdje je
Gucci najavio povratak ekstravagantnih boja i detalja. To je bacilo iskru na dizajnere koja je raspalila ljubav prema svim “ružnim” stvarima. Kvragu s dobrim ukusom, minimalizam je pravi trend (za sada).
U tiskarnom dizajnu, maksimalizam se održava iduće godine, dizajneri će se koristiti kreativnijom upotrebom boja, ukrasa, detalja i metalnih premaza. Međutim, ovaj trend je u svijetu tiskanja dizajna sve, samo ne ružan. Prije svega, to je slavlje živopisnih i detaljnih stilova drugih kultura i prošlih stoljeća. U svojim dizajnu možete kanalizirati ovaj stil metodom “više je više”. Za nadahnuće, pogledajte filmove Wes Andersona i istočnjačke narodne motive.
Ovi ‘Peace Stamp’ printovi za Ujedinjene Nacije dizajnerskog studija Stranger & Stranger predstavljaju preljep primjer ovog trenda maksimalizma i duginih boja. Pomažući se motivima iz mnoštva različitih kultura od Azije do istočne Evrope, palete dragog kamenja i simetričnih izvedbi, ovi dizajnovi djeluju svježe i aktualno kao nikada do sad.
Markice mira za UN, dizajn studija Stranger & Stranger
Trend #5: Ravni dizajn sa dubinom
Pre koju godinu je ravni dizajn osvojio srca grafičkih dizajnera, i od tada je predstavljao konstantu u ilustracijama i tiskarnim dizajnima. Dok su drugi grafički stilovi, poput line-arta i low-poly dizajnova pokušavali mu skinuti krunu, ovaj raznoliki i stilizirani format pokazao se kao čvrst natjecatelj.
Što je sljedeće za ovaj dugovečni trend? Tijekom 2018. vidjet ćemo nastavak evolucije ravnih ilustracija pomicanjem granica onoga što se smatra „ravnim“. Ilustracije počinju dobijati sve više dubine pomoću tekstura, sjeni i gradijenata, stvarajući slike koje premostuju jaz između razine i 3d prostora.
Nekim dizajnima ovo daje vibru sredine prošlog stoljeća, poput ovih ilustracija kuća Russa Graya. Točkaste teksture i jasne sjene daju slikama izgled sito štampe, što ih čini veoma adekvatnim za dizajn knjiga i editorijala.
Ilustracije kuća Russa Graya
Ravne ilustracije također su se otisnule i u apstraktnije, umjetničke teritorije ove godine. Ove ilustracije Ruslane Mirzaalieve pokazuju potencijal ravnih ilustracija za uklanjanje granica između umjetnosti i grafičkog dizajna, kao i između tiskarnog dizajna i animacije.
Animirane ilustracije za TV kanal Ruslane Mirzaalieve
Trend #6: Hrabra upotreba boja
Spotify je započeo pomamu za dvotonalnim prijedlošcima, stilom koji je postao sinonimnim sa ovim streaming brendom. Dvotonalni dizajn je možda već dugo popularan, ali to je zato što posjeduje veoma veliki transformativni potencijal. Primena filtra na slike i predloške je instant tehnika za stiliziranje dizajna koja momentalno dodaje istančanu atmosferu i osobnost dijelu.
U narednoj godini vidjet ćemo dvotonalne dizajne kako evoluiraju u snažnije stilove. U fotografiji gradijenti će dati prednost ravnijim, hrabrijim osobnim bojama, poput onih na fotografijama Aleksandre Zaborowke za magazin Lucy’s. Ovaj snažni stil funkcionira posebno dobro za modne slike i predloške magazina.
Modna fotografija, magazin Lucy’s, Aleksandra Zabrovska
Također ćemo vidjeti primenu dvotonalnog dizajna u predlošcima baziranim na slovim oblicima, poput ovih dizajna postera Vinit Kumar. Ovo omogućuje da boja pozadine i tipografija zauzmu centralni prostor stvarajući dramatičnan, starinski inspirisan izgled. Ako ne možete da zamislite svijet bez dvotonalnog filtra, uzmite u obzir ovakvu izmenu za 2018. godinu.
‘No’ poster dizajni, Vinit Kumar
Trend #7: Fontovi u boji
Kada bismo pričali samo o jednom trendu za narednu godinu, to bi bio ovaj. Fontovi u boji su trend koji prijeti da preuzme primat u tiskarnom i dizajnerskom svetu tijekom 2018.
Fontovi u boji, ponekad zvani i hromatski fontovi, su OpenType fontovi sa dodatnim podacima zakačenim za SVG (Scalable Vector Graphics) format. Jednostavno rečeno, ovo znači da ovi fontovi također sa sobom nose dodatne informacije, kao što su teksture, gradijenti i boje. Umjesto da se moraju stvarati ili preuzimati kompleksni vektorski font dizajnovi, kad vam je potrebno nešto baš posebno, možete koristiti fontove u boji.
U skladu sa novim maksimalističkim trendom (Trend #4), fontovi u boji nisu za svakoga. Ovi fontovi su drčni, hrabri i prije svega zabavni. Neki se pozivaju na retro dizajne sedamdesetih (poput Bixa Color), dok drugi pokušavaju izgledati nalik cirkuskim slovima ili neonskim znacima.
Bixa Color font, NovoType i Roel Niskens
Fontovi u boji su trenutno rjetki, ali se sve češće stvaraju usled povećane potražnje. Kompanija Adobe prati najsvježije fontove u boji putem svog fonta Typekit. Jedna od najsvježijih i najzabavnijih pojava je i color font verzija Emoji One fonta koja korisnicima dozvoljava da dodaju šarene emojije u svoj dizajn.
Fontovi u boji mogu se koristiti u najnovijim verzijama Adobeovih dizajnerskih softvera i predstavljaju superhitar način da se zabava vrati u tipografiju.
Bungee, font u boji Davida Johnatana Rossa
Gledajući ka 2018.
Naredna godina izgleda kao da će imati uzbudljiv tempo u tiskarnom dizajnu i ilustraciji. Sa maksimalističkom atmosferom, svakako nije vrijeme da se bude sramežljiv i suzdržan dizajner. Kako biste ugrabili prednost za iduću godinu, počnite sa kreativnim eksperimentiranjem jačim bojama, hrabrijom tipografijom i detaljnim ilustracijama.
Pozdravljamo vas i želimo vam produktivan dan!
Odgovori